Sports Schedules

Published 8:36 am Friday, November 19, 2021

BASKETBALL

Nov. 19

Silliman Institute at Ben’s Ford Christian School, 4 p.m.

Slidell at Franklinton (girls only), 5 p.m.

Bogalusa at Isidore Newman (boys only)

Varnado at L.W. Higgins (boys only)

Nov. 22-23

Mt. Hermon School competes in The Dunham School Tournament (girls only) 

Bowling Green School Shootout

Nov. 22-24

Bogalusa and Franklinton competing in the Lakeshore Tournament (boys only)

Nov. 29

Varnado at First Baptist Christian School (boys only)

Pine at Springfield, 5 p.m.

Bogalusa at St. Helena College and Career Academy (girls only), 6 p.m.

Nov. 30

Laurel Christian School at Ben’s Ford Christian School, 4 p.m.

Bowling Green School at Hillcrest Christian School, 4 p.m.

Christ Episcoal at Franklinton (girls only), 5 p.m.

Live Oak at Franklinton (boys only), 5 p.m.

Loranger at Varnado (boys only)

Kentwood at Mt. Hermon School

Dec. 1

Crescent City Christian School at Bogalusa, 6 p.m.

Dec. 1-4

Franklinton hosting a tournament

Mt. Hermon School competes in the Jewel Sumner Tournament (boys only)

Dec. 2-3

Bogalusa competes in the Slidell Tournament (girls only)

Dec. 2

Wayne Academy at Ben’s Ford Christian School, 4 p.m.

Dec. 3

First Baptist Christian School at Varnado (boys only)

Dec. 6

Ben’s Ford Christian School at Christian Collegiate Academy, 6 p.m.

Dec. 7

Hammond at Bogalusa (boys only)

Franklinton at Mt. Hermon School (girls only), 5 p.m.

Jewel Sumner at Varnado

Woodlawn Preparatory School at Ben’s Ford Christian School (boys only), 5 p.m.

Dec. 8-9

Franklinton competes in the Fontainebleau Tournament (boys only)

Dec. 9

Covington at Franklinton (girls only), 5 p.m.

Jewel Sumner at Pine, 5 p.m.

Bowling Green School at Lamar Christian School, 4 p.m.

Bogalusa at Kentwood, 6 p.m.

Dec. 10

Parklane Academy at Bowling Green School, 3 p.m.

Pope John Paul II at Pine, 5 p.m.

Science Academy at Varnado

Ben’s Ford Christian School at Wayne Academy, 4 p.m.

Franklinton at Jewel Sumner, 5 p.m.

Bogalusa at Covington, 6 p.m.

Dec. 13

Bogalusa at Bonnabel, 6 p.m.

Dec. 14

Prentiss Christian School at Ben’s Ford Christian School, 4 p.m.

Franklinton at Varnado (girls only), 5 p.m.

Pine at Albany, 5 p.m.

Bogalusa at Independence, 6 p.m.

Franklinton at St. Helena College and Career Academy (boys only), 6 p.m.

Dec. 16

Bowling Green School at Amite School Center, 4 p.m.

Dec. 17

Northlake Christian School at Franklinton (girls only), 5 p.m.

International High School of New Orleans at Bogalusa (girls only), 6 p.m.

Ben’s Ford Christian School at Silliman Institute, 4 p.m.

Pine at French Settlement (girls only), 4:30 p.m.

Varnado at Vandebilt Catholic (boys only)

Dec. 18

Copiah Educational Foundation at Bowling Green School, 1:30 p.m.

Dec. 20

Bowling Green School at Parklane Academy, 3 p.m.

Springfield at Varnado

Dec. 21

Hillcrest Christian School at Bowling Green School, 4 p.m.

Hammond at Franklinton (boys only)

Dec. 22

Pearl River at Varnado 

Dec. 27-28

Ben’s Ford Christian School competes in the Silliman Institute Tournament

Dec. 28-30

Pine competes in the Archbishop Hannan Tournament (boys only)

Dec. 28

Franklinton at Abramson, noon

Centreville Academy at Bowling Green School, 4 p.m.

Varnado at John F. Kennedy (girls only)

Mt. Hermon School at St. Scholastica Academy (girls only), 5 p.m.

Dec. 29

Varnado at South Plaquemines (girls only)

Dec. 30

Bowling Green School at CHEF, 4 p.m.

Jan. 4

Oak Forest Academy at Bowling Green School, 3 p.m.

French Settlement at Franklinton, 5 p.m.

Science Academy at Bogalusa (girls only), 6 p.m.

Rosenwald Collegiate Academy at Varnado (boys only)

Ben’s Ford Christian School at Amite School Center, 4 p.m.

Mt. Hermon School at Springfield, 6 p.m.

Jan. 5

Independence at Franklinton, 5 p.m.

Varnado at East Iberville (girls only)

Jan. 6

Franklinton at Pine, 5 p.m.

Mt. Hermon School at Jewel Sumner, 6 p.m.

Jan. 5-6

Bogalusa competes in Thomas Jefferson Tournament (boys only)

Jan. 7

Columbia Academy at Bowling Green School, 3 p.m.

Woodlawn of Baton Rouge at Franklinton (boys only) 5 p.m.

Kentwood at Varnado

Hammond at Bogalusa (girls only), 6 p.m.

Tara at Bogalusa (boys only)

Ben’s Ford Christian School at Discovery Christian School, 4 p.m.

Pine at South Plaquemines (girls only), 6 p.m.

Jan. 11

Varnado at Pine, 5 p.m.

Pope John Paul II at Mt. Hermon School, 5 p.m.

Salmen at Franklinton (girls only), 6 p.m.

Bowling Green School at Silliman Institute, 4 p.m.

Ben’s Ford Christian School at Laurel Christian School, 4 p.m.

Bogalusa at Jewel Sumner, 6 p.m.

Jan. 12

Covington at Bogalusa (girls only), 6 p.m.

Jan. 14

Wilkinson County Christian Academy at Ben’s Ford Christian School, 4 p.m.

St. Helena College and Career Academy at Pine, 5 p.m.

Archbishop Hannan at Bogalusa, 6 p.m.

Amite at Varnado

Pearl River at Franklinton (boys only), 6 p.m.

Franklinton at St. Scholastica Academy (girls only), 5 p.m.

Jan. 18

Brookhaven Academy at Bowling Green School, 3 p.m.

Doyle at Bogalusa, 6 p.m.

Christ Episcopal School at Mt. Hermon School, 6 p.m.

Ben’s Ford Christian School at Prentiss Christian School, 4 p.m.

Pine at Independence, 5 p.m.

Franklinton at Live Oak (girls only), 5:30 p.m.

Varnado at St. Helena College and Career Academy

Jan. 19

Franklinton at Sarah T. Reed (boys only), 5:30 p.m.

Jan. 20

Ursuline Academy at Bogalusa (girls only), 6 p.m.

Mt. Hermon School at Holden (girls only), 6 p.m.

Jan. 21

Pearl River at Franklinton (girls only), 5 p.m.

Kentwood at Pine, 5 p.m.

Independence at Varnado

Bowling Green School at Oak Forest Academy, 3 p.m.

Ben’s Ford Christian School at WIlkinson County Christian Academy, 4 p.m.

Bogalusa at Albany, 6 p.m.

Franklinton at Lakeshore (boys only), 6 p.m.

Jan. 24

Salmen at Bogalusa (boys only)

Varnado at Lusher Charter (girls only)

Jan. 25

Christian Collegiate Academy at Ben’s Ford Christian School, 4 p.m.

St. Scholastica Academy at Franklinton (girls only), 5 p.m.

Loranger at Bogalusa, 6 p.m.

Amite at Pine, 6 p.m.

Bowling Green School at Columbia Academy, 3 p.m.

Mt. Hermon School at Maurepas, 6 p.m.

Varnado at Kentwood

Jan. 27

Bowling Green School at Centreville Academy, 4 p.m.

Jan. 28

Discovery Christian School at Ben’s Ford Christian School, 4 p.m.

Silliman Institute at Bowling Green School, 4 p.m.

Pine at Varnado, 5 p.m.

Jewel Sumner at Bogalusa, 6 p.m.

Franklinton at Salmen, 6 p.m.

Mt. Hermon School at Christ Episcopal School, 6 p.m.

Jan. 31

Pine at Denham Springs (boys only), 5 p.m.

Bogalusa at Pearl River, 6 p.m.

Feb. 1

Holden at Mt. Hermon School

Franklinton at Lakeshore (girls only), 5 p.m.

Ben’s Ford Christian School at Centreville Academy, 4 p.m.

Pine at St. Helena College and Career Academy, 5 p.m.

Varnado at Amite

Bogalusa at Archbishop Hannan, 6 p.m.

Feb. 2

Lusher Charter at Varnado (girls only)

Franklinton at Amite (boys only)

Feb. 3

Bowling Green School at Brookhaven Academy, 3 p.m.

Mt. Hermon School at Pearl River (girls only), 6 p.m.

Feb. 4

Amite School Center at Ben’s Ford Christian School, 4 p.m.

CHEF at Bowling Green School, 5 p.m.

Independence at Pine, 5 p.m.

Maurepas at Mt. Hermon School, 6 p.m.

St. Helena College and Career Academy at Varnado

Bogalusa at Salmen (girls only). 6 p.m.

Franklinton at Pearl River, 6 p.m.

Feb. 7

Varnado at Mt. Hermon School (girls only), 5 p.m.

Brusly at Bogalusa, 6 p.m.

Franklinton at Loranger (boys only), 6 p.m.

Feb. 8

Albany at Bogalusa, 6 p.m.

Holden at Mt. Hermon School, 6 p.m.

Pine at Kentwood, 5 p.m.

Varnado at Independence

Feb. 9

Mt. Hermon School at Varnado (girls only), 5 p.m.

Feb. 10

Franklinton at Mandeville (girls only), 6 p.m.

Feb. 11

Lakeshore at Franklinton, 6 p.m.

East Iberville at Varnado (boys only)

Bogalusa at Loranger, 6 p.m.

Pine at Amite, 6 p.m.

Feb. 15

Albany at Mt. Hermon School (boys only), 6 p.m.

Bogalusa at Sophie B. Wright (boys only)

Varnado at Jewel Sumner (boys only)

Feb. 18

Salmen at Franklinton (boys only), 6 p.m.

White Castle at Varnado (boys only) 

Bogalusa at West Feliciana (boys only)

SOCCER

Nov. 19

Houma Christian School at Franklinton (boys only), 6 p.m.

Nov. 30

Plaquemine at Franklinton (girls only), 5:30 p.m.

Franklinton at Hammond (boys only)

Dec. 2

Covington at Franklinton, 5:30 p.m.

Dec. 6

Pearl River at Franklinton (girls only), 5:30 p.m.

Dec. 9

Sarah T. Reed at Franklinton (boys only), 7 p.m.

Franklinton at Covington (girls only), 5 p.m.

Dec. 14

International High School of New Orleans at Franklinton (boys only), 6 p.m.

Franklinton at Lakeshore (girls only), 5:30 p.m.

Dec. 18

Archbishop Chapelle at Franklinton (girls only) 11 a.m.

Dec. 20

Franklinton at Kenner Discovery Health Science (boys only), 6 p.m.

Jan. 4

Ben Franklin at Franklinton (boys only), 6 p.m.

Jan. 7

St. Thomas Aquinas at Franklinton (girls only), 5:30 p.m.

Jan. 10

Riverdale at Franklinton (girls only) 4:30 p.m.

Jan. 11

Franklinton at Pearl River (boys only), 7 p.m.

Jan. 12

St. Augustine at Franklinton (boys only), 6 p.m.

Jan. 13

Bonnabel at Franklinton (girls only), 4:30 p.m.

Jan. 15

Franklinton at St. Charles Catholic (boys only), 10 a.m.

Jan. 18

Ben Franklin at Franklinton (girls only) 5 p.m.

Jan. 19

Franklinton at Holy Cross (boys only), 6 p.m.

Jan. 21

Franklinton at Salmen (girls only), 4:30 p.m.

Jan. 24

Franklinton at St. Thomas Aquinas (boys only), 6 p.m.

Jan. 25

Franklinton at St. Thomas Aquinas, 5:30 p.m.

Jan. 26

Franklinton at Lakeshore (boys only), 6 p.m.

Jan. 27

East Jefferson at Franklinton (boys only), 5:30 p.m.

Jan. 29

Franklinton at Salmen (boys only), 10 a.m.