Sports Schedules

Published 1:54 pm Friday, August 20, 2021

FOOTBALL

Jamborees

Aug. 26

Franklinton-Northshore at Lakeshore

Aug. 27

Pine-Loranger at Loranger

Varnado-Central Private at Loranger

Bogalusa-Higgins in the John Ehret Jamboree

Regular season

Aug. 20

Manchester Academy at Ben’s Ford Christian School, 7 p.m.

Bowling Green School at Centreville Academy, 7 p.m.

Aug. 27

Tri-County at Bowling Green School, 7 p.m.

Ben’s Ford Christian School at Prentiss Christian School, 7 p.m.

Sept. 3

Bogalusa at Franklinton, 7 p.m.

Varnado at Pine, 7 p.m.

Brookhaven Academy at Bowling Green School, 7 p.m.

Wilkinson County Christian School at Ben’s Ford Christian School, 7 p.m.

Sept. 10

Pine at Bogalusa, 7 p.m.

Bowling Green School at Wayne Academy, 7 p.m.

Discovery Christian School at Ben’s Ford Christian School, 7 p.m.

Franklinton-Covington at Strawberry Stadium on the campus of Southeastern Louisiana University, 7 p.m.

Varnado at Slaughter Community Charter, 7 p.m.

Sept. 17

Fontainebleau at Franklinton, 7 p.m.

Northlake Christian School at Varnado, 7 p.m.

Bogalusa at Salmen, 7 p.m.

Sylva Bay Academy at Bowling Green School, 7 p.m.

Pine at Pearl River, 7 p.m.

Ben’s Ford Christian School at Porters Chapel Academy, 7 p.m.

Sept. 24

Tensas Academy at Ben’s Ford Christian School, 7 p.m.

Bogalusa at Lakeshore, 7 p.m.

Franklinton at Denham Springs, 7 p.m.

Pine at Northlake Christian School, 7 p.m.

Bowling Green School at Silliman Institute, 7 p.m.

Varnado at Northeast, 7 p.m.

Oct. 1

Bogalusa at Varnado, 7 p.m.

Belle Chasse at Franklinton, 7 p.m.

Christian Collegiate Academy at Ben’s Ford Christian School, 7 p.m.

Presbyterian Christian School at Bowling Green School, 7 p.m.

Oct. 7

Bogalusa at Albany, 7 p.m.

Oct. 8

St. Helena College and Career Academy at Pine, 7 p.m.

Tylertown, Miss. at Franklinton, 7 p.m.

Varnado at Amite, 7 p.m.

Bowling Green School at Parklane Academy, 7 p.m.

Ben’s Ford Christian School at Newton County Academy

Oct. 15

Independence at Pine, 7 p.m.

Archbishop Hannan at Bogalusa, 7 p.m.

Bowling Green School at Oak Forest Academy, 7 p.m.

Kemper Academy at Ben’s Ford Christian School, 7 p.m.

Franklinton at Pope John Paul II, 7 p.m.

Varnado at Kentwood, 7 p.m.

Oct. 21

Varnado at St. Helena College and Career Academy, 7 p.m.

Oct. 22

Franklinton at Lakeshore, 7 p.m.

Kentwood at Pine, 7 p.m.

Columbia Academy at Bowling Green School, 7 p.m.

Oct. 29

Salmen at Franklinton, 7 p.m.

Independence at Varnado, 7 p.m.

Pine at Amite, 7 p.m.

Bogalusa at Jewel Sumner, 7 p.m.

Nov. 5

Loranger at Bogalusa, 7 p.m.

Pine at Varnado, 7 p.m.

Franklinton at Pearl River, 7 p.m.

SOFTBALL

Aug. 21

Bowling Green School competes in the Silliman Institute Tournament at St. Francisville

Aug. 23

Oak Forest Academy at Bowling Green School, 5 p.m.

Aug. 24 

Bowling Green School at Columbia Academy, 5 p.m.

Aug. 26

Parklane Academy at Bowling Green School, 5 p.m.

Aug. 28

Bowling Green School competes in Columbia Academy Tournament at Brookhaven Academy

Aug. 30

Bowling Green School at Amite School Center, 5 p.m.

Aug. 31

Brookhaven Academy at Bowling Green School, 5 p.m.

Sept. 7

Bowling Green School at Silliman Institute, 5 p.m.

Sept. 9

Bowling Green School at Jackson Preparatory School, 5 p.m.

Sept. 11

Bowling Green School competes in Brookhaven Academy Tournament

Sept. 13

Bowling Green School at Oak Forest Academy, 5 p.m.

Sept. 14

Columbia Academy at Bowling Green School, 5 p.m.

Sept. 16

Bowling Green School-Clinton Christian Academy at Copiah-Lincoln Community College (varsity doubleheader), 5 p.m.

Sept. 20

Bowling Green School at Centreville Academy, 5 p.m.

VOLLEYBALL

Aug. 31

Franklinton at Christ Episcopal School, 4:30 p.m.

Sept. 1

Hammond at Pine (varsity only), 4 p.m.

Sept. 2

Independence at Varnado, 5 p.m.

Franklinton at St. Thomas Aquinas, 4:30 p.m.

Sept. 3-4

Pine competes in Ponchatoula Tournament

Sept. 7

Varnado at Pine, 4:30 p.m.

Christ Episcopal School at Franklinton, 4:30 p.m.

Sept. 9

Franklinton at Varnado, 4:30 p.m.

Pine at Loranger, 4:30 p.m.

Sept. 13

Franklinton at Pine, 4:30 p.m.

Sept. 14

Bogalusa at Franklinton, 4:30 p.m.

Sept. 16

Varnado at Bogalusa, 4:30 p.m.

First Baptist Christian School at Pine (varsity only), 4:30 p.m.

Sept. 20

Pine at Covington, 4:30 p.m.

Varnado at Springfield, 5 p.m.

Sept. 21

Loranger at Pine, 4:30 p.m.

St. Thomas Aquinas at Franklinton, 4:30 p.m.

Varnado at Independence, 5 p.m.

Sept. 23

Franklinton at Bogalusa, 4:30 p.m.

Pine at Varnado, 4:30 p.m.

Sept. 25

Pine competes in the Christ Episcopal School Tournament

Sept. 28 

Amite at Franklinton, 5:30 p.m.

Pine at First Baptist Christian School (varsity only), 4:30 p.m.

Sept. 30

Bogalusa at Varnado, 4 p.m.

Pine at Franklinton, 4:30 p.m.

Oct. 5

Pine at St. Thomas Aquinas, 4:30 p.m.

Franklinton at Lakeshore, 4:30 p.m.

Varnado at Christ Episcopal School, 5 p.m.

Oct. 7

Pine at Pope John Paul II, 4:30 p.m.

Franklinton at St. Scholastica Academy, 4:30 p.m.

Varnado at Northlake Christian School, 5 p.m.

Oct. 12

Bogalusa at Pine, 4:30 p.m.

Franklinton at Salmen, 4:30 p.m.

Varnado at First Baptist Christian Schooo, 5 p.m.

Oct. 14

Lakeshore at Franklinton, 4:30 p.m.

Springfield at Bogalusa, 5 p.m.

Christ Episcopal School at Varnado, 5 p.m.

Pine at Amite, 4:30 p.m.

Oct. 18

Salmen at Franklinton, 4:30 p.m.

Pine at Pearl River, 4:30 p.m.

Oct. 19

Springfield at Pine, 4:30 p.m.

St. Scholastica Academy at Franklinton (varsity only), 4 p.m.

St. Helena College and Career Academy at Bogalusa, 4:30 p.m.

Oct. 21

St. Helena College and Career Academy at Pine, 4:30 p.m.

Bogalusa at Independence, 4:30 p.m.

Oct. 25

Franklinton at Amite, 4:30 p.m.

Oct. 26

Varnado at Franklinton, 4:30 p.m.

Independence at Pine, 4:30 p.m.

Bogalusa at St. Thomas Aquinas, 5:30 p.m.