• 72°

Trio of Lumberjacks make top team

Three Bogalusa baseball players are first-team all-district players this season in the District 8-3A league.

Chance Turner, Jarvis Dawson and Tajdryn Forbes made the top team.

Turner is a pitcher, while Dawson plays infield and Forbes is in the outfield.

Three more Lumberjacks are on the second team, including Josh Taylor, Anthony Turner and Taylor Williams.

Taylor is a pitcher, while Turner and Williams are outfielders.

Bogalusa’s all-district honorable mention players are Talik Williams, Jaylon Keys and Michael Burton. Williams is a catcher, while Keys and Burton are infielders.

The rest of the first-team all-district players Jewel Sumner’s Gavin Tate, Archbishop Hannan’s Reid Passauer, Albany’s Justin Coats and Loranger’s Cade Harper at pitcher.

The catcher is Albany’s D.J. Brumfield.

The rest of the infielders are Loranger’s Brandon Graham, Jewel Sumner teammates Tanner Buckley and Michael Durr and Archbishop Hannan’s Alex Rou.

The rest of the outfielders are Loranger’s Ethan Crayton, Albany’s Luke Purvis, Archbishop Hannan teammates Bryce Coe and Avery Rodgers and Jewel Sumner’s Turner Buckly.

The utility player is Jewel Sumner’s Trey Miller.

Moving to the second team, the rest of the pitchers are Archbishop Hannan teammates Jacob Billiot and Austin Pounds and Jewel Sumner’s Ethan Temple.

Jewel Sumner’s Daniel Spears is the catcher.

The infielders are Jewel Sumner’s Jaden Temple, Archbishop Hannan’s Ben Bonnaffee, Albany teammates Brody Miller and Reece Wolfe and Loranger’s Brock Kinchen.

The rest of the outfielders are Loranger’s Connor Morris and Jewel Sumner’s Peyton Prescott.

The utility players are Archbishop Hannan’s Logan Huth and Loranger’s Dane Vining.

The rest of the all-district honorable mention players are Jewel Sumner’s Dan’l Johnson and Archbishop Hannan’s Matthew Vergrs at pitcher.

The rest of the infielders are Loranger teammates Tristan Ackerman and Jayden Lee.

The outfielders are Jewel Sumner teammates Jeremy Slaven and Wyatt Clark and Loranger’s John Newman.

Albany’s Seth Gallion is at utility.

Four teams in the league reached the playoffs, including Archbishop Hannan, Loranger, Jewel Sumner and Albany.

Archbishop Hannan was the ninth-seeded team in Division II, but lost a best-of-three series to eighth-seeded and regional rounder E.D. White in three games. Archbishop Hannan won the first game, 15-3, but was defeated in the next two games, 10-0 and 4-2.

The other three teams were in the Class 3A playoffs.

No. 19 Loranger was defeated in the regional round in the first two games of a best-of-three by third-seeded and state runner-up Lutcher, 12-2 and 5-0.

No. 26 Jewel Sumner was defeated by seventh-seeded and semifinalist Brusly, 5-3, in the bi-district round.

No. 29 Albany was defeated by fourth-seeded and quarterfinalist Iota, 8-3, in the bi-district round.

Dawson

Forbes

Turner